Fatih Mert: "Biz Ankaragücü’nün geleceğiyle ilgili iyi işler yapıyoruz"

Fatih Mert: "Biz Ankaragücü’nün geleceğiyle ilgili iyi işler yapıyoruz"

MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert, “Hocamız 3, 4 mevkide oyuncu istiyor. Bizim en az 7, 8 belki de 10 oyuncu transfer etme niyetimiz var. Alt ligden de oyuncu almayı düşünüyoruz kadroya. Çünkü sürekli Euro üzerinden para ödeyerek bu kulüplerin yaşaması zor” dedi.

Fatih Mert’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

-Kamp verimli geçti. Ben de 2-3 gün takımla beraberdim. Ankaragücü bundan önceki kampında verimli hazırlanamamış. Hocalar da onu söylüyor. Futbolcularda uyum sorunu, öz güven eksikliği ve birbirine olan inançta sorunlar vardı.

-Biz Galatasaray maçıyla bir takım olmaya başladık. Futbolcuların birbirlerine olan güveni, bağı artmaya başladı. Biz yeni bir yönetimiz. Geldiğimizden günden beri takımla birlikte yaşıyoruz. Her gün onlarla vakit geçirmeye çalışıyoruz. Bir güven ortamı sağladık. Ödenmeyen paralar ve oyuncuların bundan kaynaklı sıkıntıları vardı. Şimdi bir güven ortamı, aile havası sağlandı. Bundan sonrası iyi olur diye düşünüyorum.

-FIFA’lık eksi puan gerektiren dosyalarımız vardı. Bunları yüzde 99 oranında hallettik. Eksi 3 puan gibi bir durumu kalmadı.

-Bir karar bekliyoruz. Bu karar transfer dönemi bitmeden gelecek bir karar, kulüple ilgili. Bu karara göre önümüzde de bazı dosyalar var. Onlarla görüşmeler sürüyor. Biz bir fiyat teklif ediyoruz, karşı taraf bir rakam söylüyor. Böyle devam eden bir süreç var. Bu sürecin sonunda netleşecek. Biz transferi açmak istiyoruz. Ama transfer açmamak da dünyanın sonu değil. Ankaragücü’nün elinde bir kadrosu var. Bu kadronun önünde oynanmamış 17 tane maçı var. Diğer takımlar gibi biz de çıkıp, oynayıp, mücadele edeceğiz. Gelecek adına iyi işler yapılıyor. En azından Ankaragücü’ne çok sıkıntılı günler yaşatacak dosyaları kapattığımız için mutluyum.

-Biz Ankaragücü’nün geleceğiyle ilgili gerçekten iyi işler yapıyoruz. Bazen sosyal medyadan yazıyorlar. Telefonlara bile cevap veremiyorum. Acayip bir yoğunluk var. Transfer dönemi, dosyalar, takımla uğraşmamız gereken bir sürü işler var. Rakamları açıkladığım zaman, konuştuğumuz zaman, Ankaragücü’ne sağladığımız kaynakları söylediğimiz zaman insanlar anlayacaktır. Mantıklı insanlar anlar bunu. Bu ülkenin bu şartlarında buraya 40, 50 milyon bulmak o kadar kolay iş değil. Çünkü 1 lirasız bir kulübe 40, 50 milyon bulmak kolay değil. Dışarıdan söylemek kolay. Ben hiçbir zaman dışarıdan söylemedim. Şöyle yaparım, böyle yaparım demedim. Biz icraat yapıyoruz.

–Konyaspor, Kayserispor ve Kasımpaşa maçları bizim için çok önemli. Hayati maçlar. 3’ü de bizim rakibimiz. Konya ve Kasımpaşa ile Ankara’da, Kayserispor ile de deplasmanda oynayacağız. Bu maçların önemini zaten konuşuyoruz, futbolcularımız da biliyor. Güveniyorum ben; oyuncularımız bu maçların gereğini yapacak.

-Kadroda yer alan oyuncular arasında yüksek ücret alanlar var. Ankaragücü’nde 1.5 – 2 senede işler karışmış. Rakamlar Ankaragücü’nün ödeyebileceği rakamlar değil. Mantıklı sözleşmeler değil. Buralarda farklı işler olmuş. Geçmişi konuşmayı Ankaragücü’ne zarar verdiği için bir kenara bıraktım. Yeri zamanı geldiğinde bunlar da irdelenip, konuşulacaktır. Bunları durdurmamız gerekiyor. Yüksek rakamlar var. Oynayan oyuncularda da Ankaragücü’nün ödeyemeyeceği rakamlar var. Şu anda bu kadroyla ilgili fiyat düşürmek gibi bir durumumuz yok. Bu kadroyla lig sonuna kadar devam edeceğiz.

-Camiada bize bir güven var. Zaten onun sorumluğunu yaşıyoruz. Ondan dolayı yılmadan bu işle mücadele diyoruz. Bu iş; kolay, herkesin altından kalkabileceği bir iş değil. Dışarıdan öyle konuşmak kolay. 3 milyon, 5 milyon, 10 milyon kelimeleri kolay. Ben daha önce de yönetimlerde bulundum; bu paraları bulmak, bir araya getirmek bu kadar kolay işler değil. Dışarıdan herkes konuşuyor. Önemli olan içeri girip işler yapabilmek, bu cesareti gösterebilmek. Biz bu cesareti gösterebildik. Bu taşın altına elimizi, gövdemizi koyduk. Yönetim kurulundaki arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Herkes emek verip, çaba sarf ediyor. Bunun haricinde maddi kaynaklar sağlıyorlar. Bazı arkadaşlarımızın gerçekten ciddi katkıları oluyor.

-Boyd ile transferi konuştum. Boyd’un ve menajerinin bizden alacağı var. Aynı menajerin takımda bir futbolcusu daha var. Onun için konuşurken, Boyd konusu gündeme geldi. Bizim taraftarımızın Boyd ile ilgili bir isteği var. Boyd, benim de beğendiğim bir futbolcu. Geçen sene Ankaragücü’ne katkıları oldu. Orgill’in gol atma sebeplerinden birisiydi. İyi bir uyumları vardı, besliyordu. Şu anda bunu konuşmamız için transfer yasağını kaldırmamız lazım. İlk önce bunun olması lazım. Sonrasında bu kadar ısrarın ardından biz de Boyd ile konuşuruz. Ama menajerinin bana Beşiktaş’taki söylediği rakam, Boyd için çok iyi rakam. Bizim Ankaragücü olarak o rakımı ödeme şansımız yok. Ben o rakamları ödersem, Ankaragücü’nü 2’nci kez batışa sürüklerim. Bir formül olur mu, belki olabilir. Yasak kalksın. Bu kadar ısrardan sonra soracağız artık. Beşiktaş’ın limitlerinden bahsediliyor. Limit açmak için gönderip, bir miktar onlar, bir miktar Boyd fedakârlık yapar mı? Bize uygun bir rakam olur mu? Bizi bilen, Ankaragücü’nü bilen, camiayı, takımı bilen bir futbolcu. Bu şartlar sağlanırsa neden olmasın.

-Sosyal medyada ortalığı karıştırmak isteyen bazı gruplar var, onların tuzaklarına düşmesinler. Önemli olan Ankaragücü’nün sağlıklı, sıhhatli bir şekilde yaşaması, yolun devam edebilmesi. Önümüzde Eskişehirspor, Kocaelispor, Sakaryaspor gibi örnekler var. Ankaragücü böyle bir krizi daha önce yaşadı. Şimdi o krizin 2 katı oranında bir krizi yaşıyor. Bizim yönetimin gelmesiyle bu çok anlaşılmadı belki. Ama büyük bir maddi kriz var. Bunu çözdük, takımı tutabildik. Taraftarımız sabırlı olsun. İlerleyen günlerde inşallah daha iyi işler olur.