Murat Cavcav'dan alt yapı vurgusu

Murat Cavcav'dan alt yapı vurgusu

Gençlerbirliği'nin başkanı Murat Cavcav, açıklamalarda bulundu. Cavcav, alt yapının önemine vurgu yaptı. 
Gençlerbirliği'nin önceliğinin her zaman altyapı olduğunu vurgulayan Cavcav, "Altyapılara her zaman önem vermek gerektiğini baştan beri savunuyorum. Bugün takımımızda altyapıdan yetişmiş en az 6-7 futbolcu var, hatta 3-4'ü oynuyor. Bunları her zaman yapmamız lazım. Yoksa yurt dışından veya yüksek bonservis paralarıyla alınan futbolcular, kulüpleri zor durumda bırakabilir. Altyapıya önem veriyoruz. 19 yaş altı takımımızda yetişen genç çocuklarımız var. İnşallah seneye bunlardan da faydalanacağız. Gençlerbirliği deyince, herkesin aklına Gençlerbirliği'nin altyapısı gelir. Türkiye'de birçok takımda Gençlerbirliği'nin altyapısından yetişmiş birçok futbolcuyu görebiliriz." ifadelerini kullandı. 

Cavcav, Gençlerbirliği altyapısından yetişen Yıldırım Mert Çetin'in, İtalya'nın Roma takımına transfer olduğunu hatırlatarak, "Altyapımızından yetişmiş Mert kardeşimiz Roma'da oynuyor. Bunlar bize gurur veriyor. Her zaman bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Altyapımızda bu sezon önemli değişiklikler yaptık. Yurt dışında yıllarca çalışmış, kariyerli, deneyimli Taşkın hocamızı altyapının başına getirdik. Her şey güzel gidiyor. Altyapıya her zaman önem vereceğiz. Altyapı olmazsa kulüplerin hali iç açıcı gözükmüyor." değerlendirmesini yaptı.

TFF'ye de çağrıda bulunan Murat Cavcav, "Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), A takımlarda altyapıdan yetişmiş 2 veya 3 futbolcunun oynama mecburiyetini getirirse herkes altyapıya daha çok önem verir. Mecburiyet hissederler. Bunun Türk futbolu açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Biz Gençlerbirliği olarak bunu yapıyoruz ama diğer takımların da yapması lazım. Bunu Trabzonspor gayet iyi yapıyor ama onun haricinde bunu uygulayan fazla takım görmüyorum. A takımda 2 kişi oynayacak dedikleri zaman herkes altyapıya daha fazla önem verir. Kesinlikle oynaması lazım. Altyapıdan kadroya 3-4 oyuncu alırsın ama oynatmadıktan sonra hiçbir kıymeti yok. Türk futbolu böyle kurtulur, ekonomisi de böyle düzelir." dedi.