Uğur Meleke'den ilginç bir yazı: "Fikstür bize ne anlatıyor?"

Uğur Meleke'den ilginç bir yazı: "Fikstür bize ne anlatıyor?"

Sporanki'nin You Tube kanalına ücretsiz abone olmayı lütfen unutmayın...

ABONELİK İÇİN LİNK > https://www.youtube.com/results?search_query=sporanki

Uğur Meleke bugün Hürriyet Gazetesi'nde ilginç bir yazı kaleme aldı. İşte  "Fikstür bize ne anlatıyor?" başlıklı o yazı.

Evet farkındayım, son tahlilde tüm takımlar, tüm takımlarla ikişer kez oynuyorlar. Fikstür, hiçbir zaman futbolda başat faktörler arasında sayılmaz. Ama kabul edelim, düşük de olsa bir etkisi var sıralamada. Gerçekten de ligin kalan 8 haftasını hiçbir şey olmamış gibi, hayat normal akışındaymış gibi oynatacaklarsa, bazı takımların bir miktar fikstür avantajından söz edebiliriz şu aşamada.

G.ANTEP’iN ŞANSSIzLIĞI

Örneğin fikstürde birbirlerini takip eden, kalan 8 maçlarının da 7’si aynı rakiplerle olan Sivas ve Beşiktaş’ın ‘ilk 6’ ile müsabakaları tamamlanmış durumda. Denizli, Antalya ve Konya ise ilk altıdan beş takımla henüz oynamadılar. Geçen sezon okur dostumuz Berat Bulut enteresan bir e-posta göndermişti, ligde kimin kiminle kaçıncı sıradayken karşılaştığına dair bir çalışma. Ben de ondan esinlenerek bu sezon için bu çalışmanın aynısını yaptım ve birkaç enteresan sonuç çıktı:

Geride kalan 26 hafta içinde en zorlu fikstürü Gaziantep oynamış. Gaziantep karşılaştığı anda, rakiplerinin sıra ortalaması 8,32... Bu anlamda en şanslı ekipse Denizli. Yeşil siyahlı ekibin rakiplerinin sıralama ortalaması 11,04...

 

Galatasaray, Alanya, Göztepe, Denizli, Antalya, Konya ve Ankaragücü’nün karşılarına hiç lider takım çıkmamış. Oysa Beşiktaş, Gaziantep, Gençlerbirliği ve Rizespor, üçer kez lider takımla karşılaşmışlar. Örneğin Beşiktaş yedinci hafta lider Alanya, 18. hafta lider Sivas, 23. hafta da lider Trabzon’la oynamış.

BEŞiKTAŞ VE SiVASSPOR’UN iLK 6’DAKiLERLE MAÇLARI KALMADI

Yazı,, buraya kadar size karmaşık geldiyse, bu noktadan sonrası daha fazla ilginizi çekebilir. Zira lig oynatılırsa, kalan bölümün fikstür analizi sonuçla ilgili ufak ipuçları verebilir. Mesela Avrupa kupaları yarışı yapan ilk 7 takım içinde en avantajlı fikstür, Beşiktaş ve Sivas’ın gibi gözüküyor. İki ekibin de kalan bölümde ilk 6 ile maçları yok. Beşiktaş’ın rakiplerinin sıra ortalaması 12,50...

ALANYA’NIN İŞİ ZOR

Sivas’ınsa 12,13... İlk 7 takım içinde en zorlu fikstürse Alanya’nın. Kalan bölümde ilk üçün hepsiyle, Trabzon, Başakşehir ve Galatasaray’la karşılaşacaklar. Ligin bütününe baktığımızdaysa en zorlu fikstürün sırasıyla Ankaragücü, Konya, Kayseri, Antalya ve Denizli’de olduğunu görüyoruz. Fikstürde birbirlerini takip eden Antalya, Denizli ve Konya’nın, ilk altı takımın beşiyle maçları var. Elbette maçlar sahada oynayarak kazanılıyor. Elbette fikstürün futbola etkisi düşük. Amacım, ligin finaliyle ilgili bir çıkarım yapmak değil zaten. Bu zorlu karantina günlerinde sizi biraz matematikle eğlendirebildiysem ne mutlu.