Angara Sırtlan Üçgeni

Angara Sırtlan Üçgeni

Tüm Ankaragücü camiasına mutlu haftalar dilerim.

Çok şükür bu haftada Gururluyuz, Güçlüyüz, Mutluyuz.

Allah mutluluğumuzu daim etsin.

Şimdi şöyle bir düşünüyorum da malumunuz bir Bermuda Şeytan Üçgeni vardır. Atlantik okyanusunda.. Denizin o bölgesinin üzerinden geçen uçaklar ve o bölgede seyreden gemiler orada kaybolur bir daha bulunamazdı. Bizim Ankaragücü'nün ofans hattı da aynen öyle oldu işte içine düşen defans kaybolup gidiyor...

Gerson, Saba ve Michalak saniyeler içinde rakip defansların direncini kontra atakla yok ediveriyor.

Ankaragücü, Fenerbahçe maçında topu aslında tamamen rakibe verdi sayılır. Bu taktiği eskiden de hatırlıyoruz ama şimdiki ofans hattımız çok daha hızlı. Fenerbahçe maçında,  Ankaragücü' nün topla oynama oranı % 25, Fenerbahçe' nin ise %75 peki nasıl Ankaragücü galip geldi ?

Cevap ortada Angara Sırtlan Üçgeni'nin hızı ve kontra atak gücüyle.

Saba'yı ilk geldiğinden beri sosyal medyada yazıyorum. Saba Dünyada ve Türkiye'de futbolu takip eden çoğu Soccer Scout tabir edilen Futbol  oyuncu takipçilerinin parmakla gösterdiği ve Ankaragücü onu transfer ettiğinde  '' tüh benim tuttuğum takım nasıl alamaz '' diye hayıflandığı, yıldız potansiyeli olan ve benimde bir çok maçını izlediğim bir oyuncuydu. Şundan eminim ki çok daha iyi olacaktır. 1.5 Yıllık sözleşmeli oyuncumuz olması ise bizim için bal kaymak oldu.

Dayım oğlu Saba’nın son 5 yıl ortalaması ise, zaman zaman 10 numara bölgesinde  de oynayan bir kanat oyuncusu için çok sağlam bir oran. Son 5 Yılda 135 maçta 53 Gol, 25 asist yaptı, yani asistten daha çok savunma arkasına hızlı koşu yaparak golle buluşan golcü bir kanat. Ankaragücü'nde de gollerine başladıysa devamı gelecektir.

Malatya maçı öncesi sizlerle Ankaragücü'nün çok iyi bir kontra atak takımı olduğunu belirtmiştim. Kaldı ki zaman ilerledikçe Ankaragücü'nün Türkiye'nin en iyi kontra atak takımı olacağını ve dışarıda çok puan kazanacağını hep beraber izleyip göreceğiz..

egtweet

Bu arada Eryaman Stadyumu anons görevlisi arkadaş Saba'nın gollerinde '' Sabaaaa '' demek yerine ‘’Lobjinadzeeee ‘’ derse, bizde taraftar olarak ‘’Sabaaaa’’ dersek daha memnun ve SABA’ha kadar mutlu oluruz. Lobjinadze demekte zorlanıyoruz, selamlar...

Michalak, Polonya U21 takımında görev almış, Ankaragücü Sırtlan üçgeninin bir diğer parçası. Pazdan'ın Polonya’dan Lukasik ile birlikte tanıdığı ve sevdiği 22 yaşındaki kiralık oyuncumuz, son senesinde Sadaev'in eski takımı Rusya'daki Akhmat Grozny takımında bir kaç maç oynadı, Görüyoruz ki futbola susamış, bonservisini almalıyız... Aldığımız takdirde Süper denen Ligde harikalar yaratmaya devam edecektir.

Gerson Rodrigues kendine  has, sahada serbest oynamayı seven daha önce Kulusic'in de oynadığı Moldova'nın FC Sheriff takımında yıldızı parlayan daha sonraları, Japonya liginde kendini gösterip Ukranya'nın Dynamo Kiev takımına 2 Milyon Euro'ya transfer olan yıldız ama kiralık oyuncumuz.

Biz çok pahalı alamayız diye düşünsek de ben Ankaragücü'nde bu saatten sonra transfer bazında her şey olabilir diyorum ve ümitlerimi Rodrigues açısından tüketmemeyi tercih ediyorum.

Bu arada Ankaragücümüzde gollerine başlayan Rodrigues içinde Canterosvari bir istatistiği belirtmek isterim. Rodrigues  Ankaragücü'nde oynadığı 3 maçta her ne kadar ilk maçlarında çok top kaybı yapmış gibi gözükse bile bu maçlarda tam 8 kilit pas yaptı. Şu anda kilit pas olayını başta Rodrigues sonra Michalak ve Saba sırtlıyor. ( Kilit pas: Oyunda herhangi bir futbolcunun gollük pozisyon verecek şekilde diğer oyunculara attığı paslar)

Fenerbahçe maçında ise Angara Sırtlan Üçgeninden, Rodrigues 1 kilit pas, Saba 2 kilit pas, Michalak ise 3 kilit pas ile bu konuda da başarılı bir grafik çizdiler.

Kısaca bu üçgenin elemanlarının ve öz gardaşım Lukasik'in Fenerbahçe maçı istatistiklerini sizinle paylaşmak isterim.

SABA : 1'i isabetli 2 şut, 2 kilit pas, 1 gol, 29 kez topla buluşma, 4 adam geçme %71.4 pas oranı

MİCHALAK: 1'i isabetli 2 şut, 3 kilit pas, 2 asist, 39 kez topla buluşma, 1 hava topu alma, 6 adam geçme % 88.9 pas oranı

RODRİGUES: 1'i isabetli ve gol olan 4 şut, 1 kilit pas, 40 kez topla buluşma, 2 adam geçme, % 52.6 pas oranı

LUKASİK: 33 kez topla buluşma, 1 hava topu alma, % 70.8 pas oranı, 1 top çalma, 4 top uzaklaştırma (Top kaptırmayıp garanti oynamaya devam ediyor)

Lukasik'i özellikle ofansif oyuncuların arasına dahil edip yazdım çünkü Ankaragücü daha önceleri ön libero mevkiinde kaptırılan toplardan kalesinde çok top kaptırıp, gol yedi. Aradığımız garanti top oynayan ön libero  bence kesinlikle Lukasik.

Kısacası Saba sözleşmeli oyuncumuz ama özellikle kiralık oyuncularımız Michalak, Lukasik ve tabi ki imkanı olursa Rodrigues için bonservis girişimlerine başlayıp bir şekilde takımda tutmalı ve takım omurgasını bozmamalıyız.

Fenerbahçe maçını alma nedenimiz hızlı ofansif oyuncularımızla, Fener maçı dahil az topa sahip olduğumuz maçlarda bile girdiğimiz pozisyonlarda başarılı olmamız ve Süper Ligde gol beklentisi en yüksek olan takımlar arasına girmeye başlamamız nedeniyledir. (1,60’a 0,46).

Ligde ara transfer döneminde yetersiz kalan ve kulüp içinde bir takım sıkıntıları olan Kasımpaşa, Denizlispor, Malatya spor ve Konyaspor gibi takımlara oranla, ara transferde başarılı olan, camia ve taraftar baz alındığında gerçek birlikteliği sağlayan Ankaragücü'müzün bu takımlara oranla lige tutunma açısından yere daha sağlam bastığını belirtmek isterim.

Ankaragücü olarak yıllardır...

En büyük zaferimiz düşmemek değil, düştüğümüz zaman ayağa her daim kalkmış olmamızdır.

İnancımız ve birlikteliğimizle birlikte...

Maşallah diyelim nazar değmesin...

Mutluluğumuz hiç bitmesin :d

 

ABCD